E-Sertifika


09 Ağustos 2010 Pazartesi

E-sertifika nedir?  
 


e-sertifika eğitim programı, farklı eğitim yöntemlerini bir araya getirerek, öğrendiklerinizi daha iyi kavramanızı sağlayan karma bir eğitim modelidir. Türkiye’de sadece Medyasoft tarafından kullanılmakta olan bu model, doğrudan eğitime odaklanmanızı sağlar. Kişisel eğitim ihtiyaçlarınızı göz önünde bulunduran ve eksiklerinizi gidermeye yönelik olan bu eğitim sistemi sayesinde hedeflerinize en etkin yoldan ulaşırsınız. Eğitmenlerden birebir destek alarak sadece size özel bir eğitim süreci planlarsınız. E-sertifika, ihtiyaca dayalı bir modeldir ve eğitim süresi ile eğitim zamanını siz seçersiniz.

e-sertifika eğitim programı, Internet tabanlı eğitim ve öğretim, eğitmen (mentor) ve sınıf eğitimi destekli bir eğitim programıdır.  Amaç,  hali hazırda çalışan, kendi gelişimine katkıda bulunmak isteyen bireyler ile kurumlara kendi istedikleri zamanda, istedikleri içerikte, esnek zamanlarda sunulabilen ve herkesin kendi öğrenme hızında ilerleyebileceği bir eğitim ortamı sağlamaktır. Eğitim sonunda sertifika programının sınavlarından başarılı olan adaylar,   cv’lerine ekleyebilecekleri bir sertifikaya sahip olurlar. 

e-sertifika eğitim programı, aynı zamanda üniversite ve reel sektör iş birliği içinde çok önemli bir adımdır. Çünkü eğitim programı sonunda başarılı olan adaylara üniversite onaylı bir sertifika verilmesi hedeflenmektedir.
 

1. E-sertifika Programlarına Kimler Katılmalıdır?
 


Eğitimin kariyer ve gelişime katkısının önemine inanan, yoğun çalışan, eğitime düzenli vakit ayırmakta zorluk çeken kişiler için uygundur. Katılımcılar, E-sertifika eğitim modelinde, katılımcılar kendi hızında öğrenme, istediği içerikleri belirleme ve kendi eğitim programını oluşturma imkânına sahip olurlar.
 

2. E-sertifika Programı Ne kazandırır?
 


Medyasoft’un e-sertifika eğitim metoduyla kendi belirlediğiniz eğitim takvimi doğrultusunda yeteneklerinizi geliştirebilirsiniz. Hedefe odaklı eğitim programı, bildiğiniz konularla vakit harcamadan bilmediğiniz konuları öğrenmenize imkân sağlar. E-sertifika eğitim metodu, sizi gereksiz harcamalardan kurtararak üretkenliğinizi artırmanızı sağlar. Eğitimin akış hızı tamamen sizin kontrolünüzdedir, istediğiniz anda ara verip yine istediğiniz anda kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Esnek eğitim takvimi, günlük programınızı aksatmadan eğitime vakit ayırmanızı sağlar. Örnek olarak; vardiyalı bir işte çalışıyorsanız eğitim takviminizi haftalık iş vardiyanıza uygun olarak düzenleyebilirsiniz. E-sertifika eğitim sisteminde, her bir katılımcı için özelleştirilmiş ve ihtiyaca odaklanmış bir eğitim planı geliştirilir. Bu sayede eğitimin etkinliği artırılır ve iş yerinde üretkenlik sağlanır
 
 

2.1. E-sertifika Programlarının Bireysel faydaları nelerdir?
 


• Esnek eğitim takvimi sayesinde bireyler günlük programlarını değiştirmeksizin eğitimlerine zaman ayırabilirler.
• Esnek eğitim içerikleri sayesinde bireyler  özelleştirilmiş eğitim ihtiyaçlarını karşılayabilirler.
• Uygulayarak öğrenme yaklaşımı sayesinde eğitimde edinilen bilgilerin kalıcılığı sağlanır.
• Sertifikalı bir eğitmenle birebir eğitim sayesinde karmaşık içeriklerin anlaşılması kolaylaşır.
• Harmanlanmış görsel ve işitsel içerik, uygulamalı eğitim ve sınıf ortamında eğitmenle etkileşim saye¬sinde etkili bir öğrenim ortamı elde edilir.
 

2.2. E-sertifika Programlarının Kurumsal faydaları nelerdir?
 


• Esnek eğitim takvimi sayesinde çalışanların mesai saatleri etkilenmez ve üretkenlik kaybı oluşmaz.
• Kişiye özgü eğitim içeriği, işverenin eğitim hedeflerine uygun olarak belirlenir.
• Eğitim öncesi ve sonrası ölçümleme sayesinde, eğitime yatırımın geri dönüşü ölçülür.
• Eğitim içerikleri uluslararası eğitim standartlarına uygun olarak belirlenir.

3. E-sertifika İş Modeli Hangi Başlıklardan Oluşmaktadır?   
 


e-sertifika eğitim programı, 3 şekilde kurgulanmaktadır.
1. Kurumlara özel, karma eğitim sunan (blended) e-sertifika akademileri
2. Genel Katılıma açık karma eğitim sunan (blended) e-sertifika akademisi
 

4. Örnek e-sertifika süreci nasıldır?


• Online eğitimler
• Online arasınavlar
• Mentor desteği
• Sınıf ortamında workshop
• Sınıf ortamında sınav 

 

E-Sertifika Eğitim Programları İçin Ne Dediler?
 


e-eğitim olarak MS-office programına başladığımda dikkatimi çeken son derece güçlü altyapı ve içerik olarak çok iyi hazırlanmış derslerdi.

Yoğun bir çalışma ortamında bulunduğumdan kendimi geliştirme açısından zaman ve mekan anlamında bazı sorunlarım vardı (halende var). İşte bu noktada Internet erişimini sağladığım her yerde ve bulduğum en küçük zaman dilimlerinde almış olduğum eğitimler ile kendimi geliştirme, bazı uygulamalar konusunda daha yetkinleşme için benzersiz bir fırsat olarak gördüm.

Birçok bilginin günlük kullanımı olmadığında unutulduğu veya birçok programın potansiyel kullanımının çok az bir kısmının kullanıldığı göz önüne alınırsa, son derece uygun fiyatlar ile bu eğitimi sunmakla EnoctaAkademi beklediğim fırsatı oluşturdu.

Şimdiye kadar tek düze hazırlamakta olduğum Powerpoint sunumlarımın son şeklini bir görme şansınız olsa eminim ne demek istediğimi söze gerek kalmadan çok daha iyi anlardınız.

Bu fırsatları oluşturdukları için tüm katkıda bulunanları kutlarım.

Saygılarımla,


Dr. A.Kemal Kardan
Fako İlaç A.Ş / Ürün Yönetimi - Medikal Bölüm Md. Yrd.
(Adının kullanılmasında sakınca görmüyor)


İlk kolaylığı evimden dersleri alabilmem oldu. Zaman açısından beni kısıtlamaması önemliydi. Ancak dersleri almamın üzerinden epey bir zaman geçti. Aklımda kalan yönlerini açıklamaya çalışacağım. Konularda ileri geri gidilebilmesi önemli bir kullanım kolaylığı oldu. Ancak eğitim paketinin kullanım süresi bence azdı. Çünkü kullanım süresi (90 gün) tamamen yabancı olduğum bir konuyu gerçekten öğrenmem için yeterli olmadı. Konu anlatımlarının sesli veya görüntülü içeriklerinin biraz daha zenginleştirilmesi bence konuların anlaşılması, akılda kalması yani gerçekten öğrenilmesi için önemli. Dersi aldıktan sonra unutmanın en az seviyede olması da o eğitimin kalitesini gösterir.

1- Konuların kullanım süresi artırılmalı.
2- Konuların görsel içeği zenginleştirilmeli.
3- Konuları çalışırken sisteme sorular sorabilmeliyiz.
4- Konuların interaktifliği artırılmalıdır.
5- Konular işlenirken bölüm aralarında küçük deneme sınavları yapılarak öğrencinin konuları daha iyi anlaması sağlanmalıdır.
6- Bölüm aralarında öğrenciye uygulamalar yaptırılmalıdır.
7- Konular bittikten sonra bir sınav yapılarak, hazır olan öğrenciye ara sertifika verilmelidir. Daha sonra bu eğitimin diğer derslerini tamamlamasını teşvik edebilecektir.
8- Eğitimini bitiren kişilere interaktif eğitim sonrası hizmetler verilmelidir. Bu hizmet internet üstünden olmalı. Eski öğrencilere yönelik kısa hatırlatma dersleri verilmeli. Kişilerin öğrendiklerini unutmamaları veya yeni karşılaştığı sorunlarına yanıtlar bulabileceği hizmetler şeklnde olmalıdır. Eğitim sonrası hizmetler ihmal edilmemelidir.
9- Sanal kampüs'ün (New Horizons İçerik ortağı)  eski yeni tüm öğrencileri belki yılda bir iki kez toplanmalı. Yüz yüze görüş alış verişi yapılmalı. Çeşitli sosyal ya da kültürel etkinlikler düzenlenmelidir. Dünyada örnekleri varsa araştırılmalı, yoksa ilk örneği neden sanal-kampüs olmasın.
10- Öğrencilerin işle ilgili sorunları olanlara da işe yönelik sorunları olanlara da hizmetler verilmelidir. (Ben işsizim de, benim gibi kaç öğrenciniz var?) Anketler yapabilirsiniz. İnternet üzerinden, ya da posta masrafı size ait olan formlar kullanabilirsiniz.

Bu eğitimi alacak kişilere bazı önerilerim var. Konuyu biraz bilmeleri işlerini kolaylaştırabilir. Ama herkes bu durumda olmayacaktır. Sistem kredi kartı numarası istiyor Bu konuda sistem güvenliğinden insanlar emin olmalıdır. Çünkü Internet te bazı kredi kartı numaralarına ulaşılabildiği duydum. Size önerim sistem ücret işini hallettikten sonra kredi kartı numarası sistemden silinmelidir. En güvenlisi sistemde bu tür riskli bilgileri tutmamaktır. Benim bu konuda sorunum olmadı ama biraz bilinçli insanlar bu sistemelere güvenmiyor ve işlem yapmıyor.

Ama uygulamalar dediğim gibi daha verimli ve kaliteli yönlerde etkileşimli (interaktif) olarak geliştirilirse, üniversitelerde, basında, eski öğrenciler tarafında çeşitli etkinlikler yapılırsadünyanın en iyi sanal kampusu olmaması için hiçbir neden yok.

Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.
Yücel YILMAZ
(Adının kullanılmasında sakınca görmüyor)


EnoctaAkademi’den  Excel 2007  ile ilgili olarak belli başlıklar altında toplanan derslerden aldım.  Bilgiye çok hızlı, kolay ulaşabilmek adına harika, üstelik  hemen uygulayabileceğiniz şekilde bir anlatım söz konusu.
Umarım  tüm bilgileri bu hale getirirler, bizde istediğimiz şeyleri hemen öğreniriz.

Palmet Yılmaz
(Adının kullanılmasında sakınca görmüyor)


EnoctaAkademi’den almış olduğum Office eğitiminden gerçekten çok memnun kaldım. Sanal ortamdan eğitim almanın en önemli avantajı zaman ve maliyet tasarrufu.  Akşamın bir saatinde (özellikle çalışan insanlar için) kursa gidip saatlerce zaman kaybetmek ve bir sürü maliyete katlanmak zorunda kalmıyorsunuz. Eğitimin kademeli olarak uygulanması ve eğitime istediğiniz zaman ara verebilmeniz klasik ders ortamının sıkıcılığından kurtarıyor insanı. Bunun dışında içerik ve aktarım olarak da son derece zengin.

Uygulamalı görsel anlatım metodu öğrenimi son derece kolaylaştırıyor ve hızlandırıyor. Bir de ders ortamı uygulama ve kullanım açısından çok rahat. Kesinlikle herkese tavsiye ederim.

Saygılarımla,

Özgür Akayoğlu
(Adının kullanılmasında sakınca görmüyor )


 
Okunma Sayısı: 5428 Diğer Sayfa


Kullanıcı Girişi

Parolamı unuttum

Üye olmak istiyorum

Haberler

Aradığınız kriterlere uygun içerik bulunamadı!